PrestigeIdea

Kolejna witryna oparta na WordPressie

nawadnianie
Dom

Sposoby nawadniania

Jest kilka sposobów nawadniania roślin. Ogrodnicy, którzy uprawiają rośliny doskonale wiedza jaki rodzaj wybrać dla swoich upraw. Inaczej będą nawadniać trawniki, inaczej klomby i rabatki kwiatów, a jeszcze inaczej tunelowane, czy gruntowe warzywa.

Rodzaje nawadniania.

         Żeby zamontować dobrze dopasowany system nawadniania, odpowiadający naszym potrzebom warto poznać jakie mamy rodzaje systemów nawadniających. Mamy tutaj:

  • Zraszacze-mają one głównie zastosowanie na dużych powierzchniach trawiastych i nie tylko chodzi tutaj o trawniki przydomowe, ale również boiska, czy zielone powierzchnie w mieście. Występują zraszacze statyczne i dynamiczne. Zraszacze statyczne są wyposażone w różnego rodzaju dysze o zmiennej wydajności i zasięgu podlewania. Są również zraszacze dynamiczne, które możemy podzielić na zraszacze obrotowe turbinowe lub impaktowe, jedne i drugie pełnozakresowe lub sektorowe wyposażone w dysze o różnych wydajnościach. Zraszacze umieszczone są w ziemi lub równo z powierzchnią gruntu/trawy. W momencie uruchomienia zraszacza poprzez sygnał wysłany ze sterownika następuje jego wynurzenie i wtedy rozpoczyna się proces podlewania.
  • Mikrozraszacze- znalazły zastosowanie w nawadnianiu niewielkich obszarów zieleni, skalniaków, rabatek, donic. Ponieważ są lekkie, można je zamontować nie tylko w gruncie, ale również jako elementy podwieszone na przyklad w szklarniach. W systemie tym ważne jest dostarczanie czystej wody, żeby niewielkie elementy nie ulegały zapychaniu. Zamontowanie takiego systemu nie jest trudne.
  • Nawadnianie liniami kroplowymi- najlepiej sprawdzi się przy podlewaniu dużych obszarów upraw, jak szklarnie, warzywa w tunelach foliowych, uprawy gruntowe, żywopłoty. W skład takiego systemu wchodzą linie doprowadzające wodę, taśmy lub linie kroplujące, kroplowniki naziemne lub podziemne, filtry. Takie systemy są nieocenione w oszczędzaniu czasu, wody i pracy. Kroplowniki podają wodę bezpośrednio w okolice systemu korzeniowego, dlatego nawadnianie jest dokładne i celowane, i każda roślina otrzymuje w precyzyjny sposób tyle wody ile potrzebuje.

Zanim powstanie system nawadniania.

Żeby dobrze nawadniać swoje uprawy, warto wcześniej stworzyć plan, dzięki któremu w odpowiedni sposób zamontujemy system nawadniania. Do przygotowania takiego projektu potrzebujemy: schemat ogrodu, może to być rysunek odręczny, projekt stworzony w specjalnym programie do projektowania nawodnienia, czy plan terenu z map satelitarnych. W tym przypadku ważne jest podanie rzeczywistych wymiarów działki, żeby można pracować na odpowiedniej skali. Ważne jest również  zaznaczenie w jakim miejscu znajduje się ujęcie wody, co pozwoli jak najefektowniej rozplanować system nawadniania. Taki projekt wysyłamy do architekta, który stworzy dla nas kilka wersji planu nawadniania, a my wybierzemy tę, która najbardziej nam odpowiada. Potem zostaje już tylko zrealizowanie projektu i przeniesienie go do rzeczywistości. Przed realizacją warto sprawdzić jeszcze kilka rzeczy, jak rozmieszczenie rurociągów, ciśnienie, czyli siła jaką wywiera woda na określoną powierzchnię, przepływ, czyli ilość wody dostarczonej w jednostce czasu. Dzięki tym ustaleniom unikniemy niespodzianek w trakcie montażu.

Podsumowanie

Współcześnie podlewanie upraw nie musi wyglądać tak, że chwytamy w dłoń konewkę i kawałek po kawałku dostarczamy roślinom wody. Zostało stworzonych kilka rodzajów systemu nawadniania, które nie tylko usprawniają podlewania, ale również je optymalizują. Najczęściej jest to nawadnianie automatyczne. Są też na tyle proste, że można je wykonać samodzielnie. Zaleca się jednak na większych powierzchniach skorzystanie z profesjonalnych firm, które w szybki sposób zamontują układ, a także podpowiedzą jak konserwować poszczególne elementy i o nie dbać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *