PrestigeIdea

Kolejna witryna oparta na WordPressie

ciecie laserowe
Biznes

Cięcie laserowe – nowoczesne rozwiązanie dla wymagających klientów

Laser na dobre zagościł w różnych dziedzinach naszego życia. Ta nowoczesna technologia stała się symbolem precyzji i podbija wiele dziedzin w naszym życiu. Największe wykorzystanie ma w różnych odnogach przemysłu, ale dobrze jest znany również w gabinecie kosmetyczki, czy u stomatologa. Ważne miejsce zajmuje również na salach operacyjnych, pomagając w precyzyjnych operacjach.

Cięcie laserowe

Cięcie laserowe jest jednym z procesów termicznego rozdzielana materiałów. Wiązka laserowa uderzając w powierzchnię silnie ją nagrzewa, co prowadzi do odparowania lub stopienia. Proces właściwy rozpoczyna się w momencie całkowitego wniknięcia wiązki laserowej w punkt materiału. System ten daje precyzyjne możliwości i wycinanie nawet niewielkich elementów. Cięcie laserowe dzieli się na trzy etapy: początek, cięcie właściwe, zakończenie.

Jakie materiały można ciąć laserem?

Ponieważ laser jest jedną z najnowocześniejszych metod obróbki i cięcia materiałów nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z tego rozwiązania. Szczególnie dlatego, że jest bardzo precyzyjne i nie pozostawia odpadów szkodliwych dla środowiska. Wśród materiałów, które możemy przeciąć są głowinie metale takie jak: aluminium, chrom, stal nierdzewna, mosiądz, tytan oraz metale szlachetne. Nie oznacza to jednak, że ta technika ogranicza się tylko do metali. Jest również wykorzystywana do cięcia plastiku i innych materiałów, w skład których wchodzi polichlorek winylu. Rzadko, ale nie jest to niespotykane wykorzystuje się laser przy obróbce takich materiałów jak papier, drewno, ceramika, ale również skóry i różnego rodzaju tkaniny. Niezmiernie ważne jest spostrzeżenie, że laser może pociąć i obrobić właściwie każdy materiał. Wystarczy więc popracować nad udoskonalaniem technik przecinania z jego pomocą. W tej chwili nie należą one do najtańszych usług, ale miejmy nadzieję, że z czasem zupełnie wyprą stare metody, dzięki czemu koszty użytkowania staną się niższe, a jakość jeszcze lepsza. Pomiędzy laserem i nowoczesnymi technikami można bez problemu postawić znak równości. Poza tym naukowcy pewnie już pracują nad ulepszaniem tej techniki.

Rodzaje cięcia laserowego

Dobór rodzaju cięcia laserowego zależy od kilku czynników, głównie od rodzaju materiału, wymogów jakości, wykorzystywanego do cięcia gazu.

Wyróżniamy następujące rodzaje:

  • Cięcie metodą spalania, gdzie materiał uzyskuje temperaturę zapłonu, a następnie spala się w strumieniu tlenu. Materiał musi mieć temperaturę zapłonu mniejszą niż temperaturę topnienia, dlatego sprawdza się przy cięciu stali niestopowych i niskostopowych.
  • Cięcie metodą stapiania, gdzie materiał ogrzewany jest do temperatury topnienia i usuwany ze szczeliny strumieniem gazu, najczęściej azotem przy użyciu wysokiego ciśnienia. Ta metoda sprawdza się w przypadku przecinania metali nieżelaznych, szkła, tworzyw sztucznych.
  • Cięcie metodą sublimacji, wykorzystywane w przypadku materiałów, gdzie nie występuje temperatura topnienia. Tutaj stan stały przechodzi od razu w gaz. Metoda ta sprawdza się w przypadku takich materiałów jak drewno, tworzywa sztuczne, ceramika czy papier. 

Podsumowanie

         Nowoczesność kojarzy nam się z szybkością, komfortem i ostatnio również z technikami, które są bezpieczne dla środowiska. Bez wątpienia można tutaj zaliczyć cięcie laserem. Jeżeli korzystamy z tego rozwiązania mamy pewność, że otrzymamy produkt precyzyjnie przecięty, ale również wykonywany techniką najwyższej jakości. Całe szczęście możemy być również spokojni, bo jest to metoda powszechna i nie musimy się martwić o długi czas oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *